Potencjalne problemy zdrowotne w rasie border collie

 

Poniżej w skrócie podaję choroby, którymi mogą być obciążone psy w rasie border collie. 

Robię to  w celu informacyjnym, by kupując psa tej rasy zwrócić uwagę na to czy rodzice, dziadkowie .... posiadają udokumentowane wykonanie badań i jakie są ich wyniki.

Nawet badania wykonane kilka pokoleń wstecz nie dają 100 procentowej pewności, że nasz wymarzony piesek nie zachoruje, ale jednak minimalizuje wystąpienie wymienionych poniżej chorób.

 

1. Choroby stawów:

dysplazja biodrowa HD (hip dysplasia)

W skrócie: nieprawidłowości w budowie panewki stawowej – niedopasowanie kształtu głowy kości udowej do panewki stawu biodrowego (luzy w stawie), zbyt płytka panewka, nieprawidłowy kształt głowy kości udowej; powodujące w większym lub mniejszym stopniu kulawizny i ból, w zależności od stopnia zaawansowania ograniczające sprawność psa lub wymagające leczenie

 

Możliwe Wyniki:

HD A – biodra doskonałe, wolne od dysplazji

HD B – biodra poprawne, wolne od dysplazji

HD C – lekka (nieznaczna) dysplazja

HD D – umiarkowana (średnia) dysplazja

HD E – ciężka dysplazja

 

 

dysplazja łokciowa ED (elbow dysplasia)

W skrócie: termin dysplazja łokciowa jest używany do opisania grupy schorzeń stawu łokciowego spowodowanych zaburzeniami rozwojowymi (z wykluczeniem mechanicznych urazów); zaliczane są tutaj: izolowany wyrostek dziobiasty przyśrodkowy kości łokciowej (FMCP), osteochondroza kłykcia przyśrodkowego kości ramiennej (OCD), izolowany wyrostek dodatkowy kości łokciowej (UAP), niezgodność powierzchni stawowych (INC); tak jak dysplazja biodrowa powoduje bolesność stawu objętego chorobą, kulawizny, może wymagać leczenia operacyjnego i okresowego lub dożywotniego ograniczenia ruchu.

 

Możliwe Wyniki:

ED 0/0 – łokcie prawidłowe, wolne od dysplazji

ED 1/1 – lekka dysplazjaED 2/2 – średnia dysplazja

ED 3/3 – ciężka dysplazja

 

Zarówno w przypadku bioder, jak i łokci możliwe są oznaczenia np. A/B, C/D, A/D, 0/1, 1/2, itd. które mówią o odpowiednio o lewym/prawym stawie.

 

osteochondroza (OCD) – oddzielająca martwica kostno-chrzęstna, może dotknąć każdy staw w ciele psa

młodzieńcze zapalenie kości

 

2. Choroby genetyczne, na które dostępne są testy DNA:

CEA (CH) – anomalia oczu collie - wrodzone zmiany w budowie naczyniówki i siatkówki oka, mogą być o różnym stopniu nasilenia i w różnym zakresie ograniczać widzenie

CL (NCL5) – neuronowa lipofuscynoza ceroidowa 5 - wrodzona choroba neurodegeneracyjna

TNS – zespół uwięzionych neutrofili - wrodzone upośledzenie układu odpornościowego

MDR1 – nadwrażliwość na iwermektynę - należy uważać, jakie leki podaje się psu, niektóre mogą powodować problemy neurotoksyczne

IGS – zespół Imerslunda-Grasbecka - wrodzone zaburzenia wchłaniania wit. B12 w jelitach

 

Sposób dziedziczenia powyższych chorób - autosomalny recesywny, czyli: aby szczenię było chore, każdy rodzic musi mieć przynajmniej jedną wadliwą kopię genu odpowiedzialnego za powstanie choroby. Jest to równoznaczne z  ujawnieniem mutacji, i przekazaniem jej szczenięciu.

 

Bezpieczne jest rozmnażanie psów zdrowych (normal) z innymi zdrowymi i z nosicielami (carrier), z takich skojarzeń urodzą się tylko szczenięta zdrowe lub nosiciele danej choroby.

N/N, +/+ = normal (wolny od mutacji, zdrowy)

N/C, +/- = carrier (nosiciel, zdrowy)

C/C, -/- = affected (2 wadliwe kopie genu, chory) !!!!!!!!!!

 

 

3. Choroby oczu:

CEA – anomalia oczu collie. Wrodzone zmiany w budowie naczyniówki i siatkówki oka. Mogą mieć różne nasilenie i mogą ograniczyć widzenie.

PRA – postępujący zanik siatkówki

CAT – katarakta, zaćma - zmętnienie soczewki oka

Glaukoma (jaskra) - nadmierny wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej

.

4. Inne choroby:

Epilepsja

EIC/BCC – exercise induced collapse, border collie collapse - zapaść powysiłkowa

Głuchota

Choroby serca

 

5. Najczęstsze problemy behawioralne, z którymi można się spotkać w rasie border collie

W ostatnich kilku latach psy rasy border collie stały się gwiazdami wielu reklam telewizyjnych, są bohaterami reality show, występują w wielu programach prezentując wymyślne sztuczki, popisując się wybitną sprawnością i inteligencją.

Wiele osób patrząc na te mądre, piękne psy podejmuje szybką decyzję o zakupie takiego psa ..... Początkowo jest wspaniale....mały, puchaty, słodki, psocący, ruchliwy szczeniak, któremu się wszystko wybacza ...... rośnie ...... I nagle okazuje się, że nie robi tych wszystkich wspaniałych rzeczy, które robiły bordery w telewizji, a robi zupełnie co innego (biega wzdłuż ogrodzenia za autami, kopie dziury w ogrodzie, ucieka, próbuje zdominować na początek najsłabszego członka rodziny, najczęściej jest to dziecko..... Proszę mi wierzyć - "rozpieszczony", pozostawiony sam sobie border ma bardzo szeroki i różnorodny wachlarz kłopotliwych i niepożądanych zachowań.

Żaden border nie rodzi się z pakietem umiejętności sztuczkowych, z obyciem w miejscach publicznych, głośnych, ruchliwych, z pakietem posłuszeństwa i pokory. Żaden border nie będzie też puchatym milusim kanapowcem.

Szczeniaki opuszczające nasz dom są dobrze zsocjalizowane, przyzwyczajone do różnorodnych bodźców, oswojone z kochającym człowiekiem, znające podstawowe zasady posłuszeństwa i dyscypliny, ale to tylko 8 tygodni. BARDZO WAŻNE 8 tygodni, stanowiące BAZĘ do dalszej pracy z psem.

Przyjmując naszego szczeniaka pod swój dach, pamiętaj -

 

ile pracy i MĄDREJ miłości włożysz w bordera,

tyle radości i miłości otrzymasz od niego.

 

 

 

ZDROWIE przede wszystkim !!!!

Rodzice naszych szczeniaków mają potwierdzone certyfikatami oraz w przypadku dysplazji wpisem do rodowodów badania na najważniejsze choroby, którymi potencjalnie psy tej rasy mogą być obciążone.

 

ile pracy i MĄDREJ miłości włożysz w bordera,

tyle radości i miłości otrzymasz od niego.