JAK TO SIĘ ZACZĘŁO .......

 

Naszą pierwszą suczką rasy border collie jest Quera*.

Gdy do nas przyjechała  w kwietniu  2014 roku, jako 8 tygodniowa puchata kulka, nie przypuszczałam, że tak bardzo odmieni nasze życie.  Zahipnotyzowała nas swoimi niebieskimi oczkami …… zbliżał się czas zmian ……

 

…… ale  zacznę od początku …..

Mnie, jako osobie od dziecka wychowującej się wśród psów (głównie owczarków niemieckich i  uroczych wielorasowców), kotów i koni – wydawało się, że na temat życia w wielogatunkowym stadzie wiem wszystko.

 

O JAKŻE SIĘ MYLIŁAM!!

 

Mimo cennych (ich wartość dostrzegłam po jakimś czasie) wskazówek od doświadczonego hodowcy, który po wielu rozmowach zdecydował się sprzedać mi Querę (hodowla ENERGIZER), postępowałam tak, jak z dotychczasowymi psiakami .

 

Dawałam Querze „wszystko co najlepsze” w moim mniemaniu ……

Quera miała wolność, swobodę, ogród do swojej dyspozycji, pełną michę, dużo pieszczot i zabaw zawsze gdy się ich domagała …… rozpieszczana jedynaczka, która robiła co chciała. A chciała coraz więcej -  przekopywała  ogród, biegała za autami przejeżdżającymi za ogrodzeniem …..

Finał mógłby być tragiczny!!  Gdyby nie zdecydowany, zimny prysznic mojego najlepszego na świecie Hodowcy – Tomka Pecolda.

Po poważnej rozmowie wszystko się zmieniło. Musiało się zmienić dla dobra Query i pozostałych domowników (4 osobowa rodzina, w tym 2 dzieci (6 i 12 lat)).

 

Osoby, które chciałyby się zdecydować na pierwszego psiaka tej rasy mogą potraktować nasz przykład, jako przestrogę, ale i jako naukę.

Można popełniać błędy (choć gdybym od początku słuchała rad mojego hodowcy – nie popełniłabym ich). Najważniejsze  jednak jest to, żeby w porę je zauważyć, uświadomić sobie ich przyczynę,  chcieć je naprawić, posłuchać osób, które na tej rasie „zjadły zęby” i KONSEKWENTNIE, SYSTEMATYCZNIE PRACOWAĆ.

 

Proszę mi wierzyć – efekty będą powodem do satysfakcji, radości, dumy z naszej pracy i naszego wspaniałego, mądrego najlepszego przyjaciela - bordera .

Ja jestem z Query BARDZO DUMNA  - więcej o Querze w zakładce

 

Jesteśmy przykładem na to, że bardzo łatwo popełnić błędy przyjmując do rodziny pierwszego bordera, ale jesteśmy też dowodem na to, że każdemu, kto jest zdeterminowany by stworzyć szczęśliwe, harmonijne stado warto dać szansę.

 

PS. Tomkowi  jestem wdzięczna za najcudowniejszego psa pod słońcem! Najpierw za to, że mi ją sprzedał, później za bezcenną pomoc w mądrym wychowaniu i pokazaniu jak wykorzystać potencjał tej rasy tak, by wszyscy członkowie stada żyli w harmonii i byli szczęśliwi.

 

Polecam literaturę:

Jan Fennell "Zapomniany język psów", "Zapomniany język psów w praktyce"

John Fisher "Okiem psa"

 

*Quera  - imię rodowodowe BIZI Energizer

 

Quera